Housed bearing unit SKF FYJ 60 TF
- Product code: 0000000084767
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 3.935 kg
Best price in the last 30 days: 147,02 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 147,02 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing unit |
|---|---|
| Bore diameter d | 60 mm |
| Width B | 65.1 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Steel |
| Total length a | 175 mm |
| Total width (base) b | 68.7 mm |
| Centre of attachment distance e | 143 mm |
| Flange thickness g | 18 mm |
| Subgroup bearing unit | With flange |
| Designation | FYJ 60 TF |
| Designation premium | FYJ 60 TF |
| System | Metric |
Ball Bearings