Bearing SKF 61800-2RS1
- Product code: 0000000046078
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821010
- Net weight: 0.006 kg
Best price in the last 30 days: 8,95 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 8,95 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 10 mm |
| Outside diameter D | 19 mm |
| Width B | 5 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Designation | 61800 |
| Basic dynamic load rating | 1.72 kn |
| Basic static load rating | 0.83 kn |
| Designation premium | 61800-2RS1 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 22000 rpm |
| Oil Seal | Seal on both sides |
Ball Bearings