Bearing FAG 6300-B-2Z-L278-SNZ1
- Product code: 0000000063486
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 0.0538 kg
Best price in the last 30 days: 4,59 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 4,59 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 10 mm |
| Outside diameter D | 35 mm |
| Width B | 11 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | B |
| Suffix 1 description | Optimizirana notranja zasnova |
| Designation | 6300 |
| Basic dynamic load rating | 8.52 kn |
| Basic static load rating | 3.4 kn |
| Designation premium | 6300-B-2Z-L278-SNZ1 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 32000 rpm |
| Reference speed | 50000 rpm |
| Oil Seal | Shield on both sides |
Ball Bearings