Bearing FAG 626-2RSR-HLN-C3
- Product code: 0000000070785
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821010
- Net weight: 0.008 kg
Best price in the last 30 days: 3,93 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 3,93 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 6 mm |
| Outside diameter D | 19 mm |
| Width B | 6 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | C3 |
| Suffix 1 description | Večja notranja zračnost od običajne |
| Designation | 626 |
| Basic dynamic load rating | 2.34 kn |
| Basic static load rating | 0.95 kn |
| Designation premium | 626-2RSR-HLN-C3 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 50000 rpm |
| Reference speed | 80000 rpm |
| Oil Seal | Rubber Seals At Each Side Of The Bearing |
Ball Bearings