Bearing FAG 6019-2Z-C3
- Product code: 0000000069690
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821010
- Net weight: 1.29 kg
Best price in the last 30 days: 117,01 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 117,01 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 95 mm |
| Outside diameter D | 145 mm |
| Width B | 24 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | C3 |
| Suffix 1 description | Večja notranja zračnost od običajne |
| Designation | 6019 |
| Basic dynamic load rating | 63.7 kn |
| Basic static load rating | 54 kn |
| Designation premium | 6019-2Z-C3 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 6000 rpm |
| Reference speed | 9500 rpm |
| Oil Seal | Shield on both sides |
Ball Bearings