Bearing FAG 16004-A
- Product code: 0000000059698
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 0.05 kg
Best price in the last 30 days: 10,04 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 10,04 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 20 mm |
| Outside diameter D | 42 mm |
| Width B | 8 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | A |
| Suffix 1 description | Optimizirana notranja zasnova |
| Designation | 16004 |
| Basic dynamic load rating | 7.28 kn |
| Basic static load rating | 4.05 kn |
| Designation premium | 16004-A |
| System | Metric |
| Limiting speed | 24000 rpm |
| Reference speed | 38000 rpm |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings