Bearing FAG 33011-XL
- Product code: 0000000059203
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84822000
- Net weight: 0.67 kg
Best price in the last 30 days: 74,40 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 74,40 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Cylindrical |
| Bore diameter d | 55 mm |
| Outside diameter D | 90 mm |
| Width B | 27 mm |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | X |
| Suffix 1 description | Povečana zmogljivost obremenitve |
| Suffix 2 | XL |
| Suffix 2 description | X-Life |
| Designation | 33011 X |
| Designation premium | 33011-XL |
| System | Metric |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings