Bearing SKF 1211 ETN9
- Product code: 0000000081182
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 0.686 kg
Best price in the last 30 days: 64,55 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 64,55 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Double row self-aligning |
| Bore diameter d | 55 mm |
| Outside diameter D | 100 mm |
| Width B | 21 mm |
| Cage material | Polyamide/fibre-glass |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | E |
| Suffix 1 description | Optimizirana notranja zasnova |
| Designation | 1211 |
| Basic dynamic load rating | 26.5 kn |
| Basic static load rating | 10 kn |
| Designation premium | 1211 ETN9 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 8800 rpm |
| Reference speed | 6900 rpm |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings