Bearing SKF 61826/C3
- Product code: 0000000075586
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 0.766 kg
Best price in the last 30 days: 328,27 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 328,27 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 130 mm |
| Outside diameter D | 165 mm |
| Width B | 18 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Suffix 1 | C3 |
| Suffix 1 description | Večja notranja zračnost od običajne |
| Designation | 61826 |
| Basic dynamic load rating | 37.7 kn |
| Basic static load rating | 43 kn |
| Designation premium | 61826/C3 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 4800 rpm |
| Reference speed | 8000 rpm |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings