Bearing SKF 16015
- Product code: 0000000071945
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 0.451 kg
Best price in the last 30 days: 85,82 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 85,82 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 75 mm |
| Outside diameter D | 115 mm |
| Width B | 13 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Designation | 16015 |
| Basic dynamic load rating | 30.2 kn |
| Basic static load rating | 27 kn |
| Designation premium | 16015 |
| System | Metric |
| Limiting speed | 7500 rpm |
| Reference speed | 12000 rpm |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings