Bearing MSC 22217 CA W33 C3
- Product code: 0000000058240
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84823000
- Net weight: 2.6782 kg
Best price in the last 30 days: 63,29 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 63,29 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Spherical roller |
| Bore diameter d | 85 mm |
| Outside diameter D | 150 mm |
| Width B | 36 mm |
| Bore type | Cylindrical |
| Suffix 1 | W33 |
| Suffix 1 description | Utori in luknje za mazanje na zunanjem obroču |
| Suffix 2 description | Medeninasta kletka s simetričnimi valji |
| Designation | 22217 |
| Basic dynamic load rating | 291 kn |
| Basic static load rating | 325 kn |
| System | Metric |
| Limiting speed | 5600 rpm |
| Reference speed | 4000 rpm |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings