Bearing CODEX 16016
- Product code: 0000000037509
- Unit of measurement: Piece
- Tariff group: 84821090
- Net weight: 0.5927 kg
Best price in the last 30 days: 20,81 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
Best price in the last 30 days: 20,81 €
Direct to factory order
DFO – DAP to your place
| Item group | Bearing |
|---|---|
| Subgroup bearing 1 | Ball |
| Subgroup bearing 2 | Single-row |
| Bore diameter d | 80 mm |
| Outside diameter D | 125 mm |
| Width B | 14 mm |
| Cage material | Steel |
| Bore type | Cylindrical |
| Bearing material | Bearing Steel |
| Designation | 16016 |
| Basic dynamic load rating | 35.1 kn |
| Basic static load rating | 31.5 kn |
| System | Metric |
| Limiting speed | 7000 rpm |
| Reference speed | 11000 rpm |
| Oil Seal | Without |
Ball Bearings